Chcesz zostać kardiologiem?

Kim jest kardiolog?

Kardiolog jest lekarzem, który specjalizuje się w poszukiwaniu, leczeniu i zapobieganiu chorobom, które dotykają serca, tętnic i żył. Badają oni, diagnozują i leczą takie schorzenia jak blokady, urazy serca oraz koncentrują się na innych czynnikach, takich jak wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi. Kiedy pacjent zostaje skierowany do kardiologa przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, będzie szukał wszelkich czynników ryzyka, które mogą być szkodliwe dla serca, takich jak otyłość, siedzący tryb życia, palenie tytoniu, złe nawyki żywieniowe lub historia chorób serca w rodzinie.

E-learning i nowoczesne technologie kształcenia

Co robi kardiolog?

Pacjent jest zazwyczaj kierowany do kardiologa, ponieważ potencjalny problem został wykryty przez lekarza pierwszego kontaktu. Kardiolog usiądzie z pacjentem i zapozna się z jego historią choroby, sprawdzi jego obecny stan fizyczny, zbada jego serce pod kątem ewentualnych nieprawidłowości i omówi wszelkie istotne objawy. Kardiolodzy przeprowadzają również serię testów pozwalających na dokładniejszą diagnozę, takich jak zdjęcia rentgenowskie, testy wysiłkowe, biopsje i badania krwi. Po powrocie wyników badania, kardiolog może następnie zdiagnozować wszelkie stwierdzone nieprawidłowości, wrodzone wady serca lub serca i tętnic wieńcowych. Wiele z tych schorzeń jest leczonych określonymi lekami, dietą lub procedurami.