Jakie są korzyści z wolontariatu w edukacji?

Wolontariat jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, i jest celem samym w sobie. Oferujesz swoją pomoc i umiejętności w sposób bezinteresowny, a społeczeństwo na tym korzysta. Dzięki wolontariatowi możesz zdobyć doświadczenie i rozwinąć umiejętności, które będą kluczowe dla Twoich przyszłych możliwości zatrudnienia.

Jakie są korzyści z wolontariatu?

Niewiele rzeczy na świecie daje większą satysfakcję niż udział w programie wolontariatu. Powie Ci to każdy, kto tego doświadczył. Motywacja do tych zadań nie jest finansowa, ale bardziej altruistyczna.

Świadomość, że robisz coś dobrego dla innych, np. towarzyszysz osobom starszym, doradzasz osobom w sytuacji wykluczenia społecznego, dbasz o środowisko lub chronisz zwierzęta, da Ci wiele satysfakcji na poziomie osobistym. Całe zdobyte doświadczenie pomoże Ci nie tylko poczuć się lepiej, ale też zdobyć pracę. Szukasz miejsc, gdzie można odbyć wolontariat? Portal zachpomorskie.pl często udostępnia takie informacje. Sprawdź!

Wolontariat podczas studiów

Wolontariat w Twoim kierunku studiów pomoże Ci zdobyć doświadczenie. Ponadto wykształcisz postawy i umiejętności, które będą przydatne w poszukiwaniu pracy.

Umieszczenie wolontariatu w CV oznacza, że rekruterzy zobaczą, że jesteś odpowiedzialny, opiekuńczy, jesteś człowiekiem zespołowym i że masz chęć poprawy nie tylko osobistej, ale także poprawy świata i społeczeństwa.

Wolontariat nauczy Cię lepiej zarządzać swoim czasem. Nie jest tak, że trzeba poświęcać wolontariatowi wiele godzin dziennie, ale należy jak najbardziej wkomponować tę aktywność w swoje regularne zadania i obowiązki. Na przykład, powinieneś połączyć go z rutyną studiowania. Wolontariat może również czasem liczyć się jako działalność pozaszkolna, dzięki której można zdobyć punkty, np. na stypendia na studia za granicą.

Jak wolontariat może pomóc w zdobyciu pracy?

Wolontariat może mieć znaczenie przy przygotowywaniu CV bez wcześniejszego doświadczenia zawodowego. Jeśli więc wkrótce kończysz studia lub właśnie je ukończyłeś, przygotuj się na włączenie do swojej oferty wolontariatu, aby „zdobyć punkty” u rekruterów.

Jak wiadomo, większość firm zarządza swoimi zasobami ludzkimi w oparciu o kompetencje. Poszukiwanie idealnego kandydata ma związek z wiedzą, którą zdobyłeś w czasie studiów, ale dziś jeszcze ważniejsze jest to, jakie kompetencje i umiejętności rozwinąłeś z czasem. A mówimy tu przede wszystkim o umiejętnościach transwersalnych. Dla przykładu możemy wymienić inicjatywę, umiejętności komunikacyjne, umiejętność rozwiązywania problemów, elastyczność i inne, takie jak autonomia w wykonywaniu zadań.