J. R. R. Tolkien – kim był i jakie napisał książki?

Nazwisko J.R.R. Tolkiena znane jest każdemu miłośnikowi fantastyki. J.R.R. Tolkien był nie tylko pisarzem, ale także wykładowcą literatury klasycznej na Uniwersytecie w Oxfordzie.

Książki, które napisał stały się podstawą scenariuszy najbardziej popularnych serii filmowych ostatnich dwudziestu lat.

Silmarillion

„Silmarillion” to opowieści pisane przez J.R.R. Tolkiena na przestrzeni wielu lat. Stanowią one kompletny obraz świata przedstawionego będącego tłem dla zdarzeń opisanych w „Hobbicie…” i „Władcy Pierścieni”. Inspiracją dla stworzonego przez pisarza świata były utwory i postaci pochodzące z mitologii i literatury Skandynawii.

Hobbit, czyli tam i z powrotem

„Hobbit” to powieść po raz pierwszy wydana w 1937 roku. W Polsce ukazała się po raz pierwszy w roku 1960. Powieść opowiadająca o hobbicie Bilbo, który przypadkiem znajduje Pierścień Władzy staje się niejako punktem wyjścia do sławnej sagi „Władca Pierścieni”.

Pomyślana była jako powieść dla dzieci, jednak jej niezwykle ciekawa forma i treść sprawiają, że wiele osób sięga po tę powieść po raz pierwszy w wieku dorosłym. Została zekranizowana w trzech częściach przez Petera Jacksona. Dla miłośników fantastyki zarówno książka, jak i filmy stanowią kultowe dzieła.

O tej książce więcej przeczytasz w portalu poczytam.pl, pod tym odnośnikiem: https://poczytam.pl/hobbit-czyli-tam-i-z-powrotem-ksiazka-ktora-podbila-caly-swiat/.

Władca Pierścieni

„Władca Pierścieni” to saga, której fabułę stanowi wyprawa gruby śmiałków, mająca na celu zniszczenie Pierścienia Władzy. Po raz pierwszy wydana w Wielkiej Brytanii w latach 50. wznawiana była wiele razy. Przetłumaczona została na wiele języków. Przez wzgląd na objętość wydawana jest zawsze w trzech tomach, jednak tak naprawdę składa się z sześciu części. Podobnie jak powieść „Hobbit, czyli tam i z powrotem” została zekranizowana przez tego samego reżysera. Najwięksi miłośnicy powieści czytają ją po kilkanaście razy.