Szczoteczki jednorazowe – do fluoryzacji zębów i nie tylko. Jak je wybrać?

Jednorazowe szczoteczki do zębów są niezawodne wtedy, gdy trzeba przeprowadzić fluoryzację zębów, ale mają one również inne zastosowania. Kiedy warto się w nie zaopatrzyć i jak wybrać odpowiednie? Doradzamy!

Fluoryzacja – dlaczego warto ją prowadzić?

Fluor to pierwiastek kluczowy dla zdrowia zębów, ponieważ wzmacnia on szkliwo, umożliwia jego remineralizację i redukuje ryzyko rozwoju próchnicy. Dodatkowo pozwala na zmniejszenie nadwrażliwości zębów, pokrywając je ochronną powłoką.

Regularna fluoryzacja zapewnia lepszą ochronę zębów. Polecana jest ona przede wszystkim u dzieci, ponieważ to właśnie u nich ryzyko powstawania próchnicy jest bardzo wysokie. Również może być prowadzona u osób dorosłych, które chcą zadbać o swój uśmiech.

Jak odbywa się fluoryzacja zębów?

Fluoryzacja jest bezpieczną i bezbolesną procedurą, która polega na nanoszeniu na zęby produktu zawierającego odpowiednią dawkę fluoru.

Może być zrealizowana w gabinecie stomatologicznym, na przykład po zabiegu higienizacji zębów, w ramach leczenia nadwrażliwości zębów. Jest również wykonywana w szkołach w ramach profilaktyki przeciwpróchniczej. Zabieg prowadzi wtedy higienistka szkolna lub pielęgniarka.

Do zabiegu fluoryzacji prowadzonego w szkole konieczne jest zastosowanie szczoteczek do zębów. Dzieci mogą nosić je ze sobą, ale szczoteczki do fluoryzacji może też udostępniać szkoła. Stosowane są wtedy szczoteczki jednorazowe, które zapewniają maksymalny poziom higieny.

Jednorazowe szczoteczki do fluoryzacji – jakie wybrać?

Do wykonania fluoryzacji najlepiej nadają się szczoteczki jednorazowe bez pasty, na które można łatwo nałożyć płyn przeznaczony do zabiegu.

Wybierając szczoteczki jednorazowe bez pasty do fluoryzacji, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników:
– Rodzaj włosia – powinno być cienkie i miękkie, ponieważ jest wtedy delikatne dla dziąseł i nie powoduje ich podrażnienia.
– Wymiar – szczoteczka powinna być kompaktowa i mieć mniejszą główkę, ponieważ pozwala wtedy na łatwy chwyt i pełne pokrycie zębów preparatem, również tych znajdujących się z tyłu łuków zębowych.
– Certyfikaty bezpieczeństwa – szczoteczki powinny być wykonane z bezpiecznych materiałów bez szkodliwych substancji jak ftalany. Atutem jest posiadanie atestów wydanych przez instytucje jak Państwowy Zakład Higieny, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego oraz Zakład Bezpieczeństwa Żywności.
– Opakowanie – szczoteczki jednorazowe powinny być pakowane w pojedyncze opakowania foliowe, co zapewnia maksymalny poziom ich higieny.

Pozostałe zastosowania szczoteczek jednorazowych

Poza fluoryzacją szczoteczki jednorazowe mogą być również wykorzystane do innych celów, na przykład jako szczoteczki dla pacjentów gabinetów stomatologicznych i ortodontycznych, szczoteczki dla gości obiektów noclegowych jak hotele, pensjonaty, a także sprawdzają się podczas podróży.

Jednorazowe szczoteczki do fluoryzacji bez pasty można zakupić w hurtowniach medycznych, także w tych działających online. Oferowane są na sztuki oraz w ekonomicznych opakowaniach po 100 sztuk.